Президент Порошенко увів Головенка в комісію по створенню меморіалу українських героїв

І то є чиста правда: президент Порошенко увів нашого земляка в поважну комісію. Отож все по порядку.

Антон Головенко – заступник голови Громадської ради учасників антитерористичної операції при Ірпінському міському голові. В його обов’язки входять захист та представництво прав ветеранів та інвалідів АТО.

Нині Антона Головенка дуже надихає створення меморіалу-музею «Герої України» в столиці. Меморіальний комплекс розміститься там, де донедавна у Києві функціонував Національний музей історії України у Другій світовій війні. На цій території буде побудовано сучасний музейний меморіальний комплекс, який, звісно, матиме розділ «Друга світова війна», в яку увійдуть «сторінки» як про радянську армію, так і про воїнів УПА. Окремі експозиції будуть присвячені «афганцям» і героям АТО.

Про цей новітній меморіал президент проголосив ще в травні 2017 года. «Миїздили на зустріч з президентом, – зазначає Антон Головенко, – про меморіал українським героям він заявив на телекамери, політична воля є. Процес, як кажуть, пішов. Найближчим часом ми побачимо один з кращих у світі меморіалів нашим героям. У нас є своя велика історія, українці зможуть безпосередньо її бачити, отже, перейматися бойовим духом не совдепівської історії, а національної».

Держбюджет вже виділив гроші. Створено робочу комісію. У неї увійшов, в тому числі, і Антон Головенко. Це серйозний колектив, у ньому, зокрема, працюватимуть перші заступники міністра оборони України, міністра внутрішніх справ та глави Адміністрації Президента.

У цій «історії» Ірпінь бере безпосередню участь. Адже ініціатором створення меморіала були, в тому числі, Громадська рада учасників АТО, волонтерське ГО КРІР. А першим про це заговорив Андрій Васильович Янченко, польовий комбат (позивний «Висота»), він звернувся до громадських організацій по Україні, ірпінці його активно підтримали, разом розмірковували, обговорювали, як і що може бути.

За великим рахунком, зауважує А. Головенко, сталася подія історична – Музей Героїв України існуватиме для нас і майбутніх поколінь, там кожен українець зможе побачити і відчути «атмосферу» не тільки антитерористичної операції, а й Другої світової війни, але без радянської агітації-пропаганди, як це було колись, коли писали книжки спогадів, що далеко не завжди відповідали правді. Тож буде правда така як є, без прикрас. Герої УПА боролися за незалежність України, воїни радянської армії, теж патріоти, воювали заради існування СРСР. І нині, через стільки років, українські чоловіки воюють за цілісність Батьківщини. Стільки загиблих. «Увічнення пам’яті потрібне для свободи майбутніх поколінь, – акцентує Антон Головенко. – Потрібне для того, щоб такі події не повторювалися, щоб всі розуміли ціну нашого сувернітету».

Якою може бути частка вкладу саме ірпінців, ради ветеранів АТО? Як вонизможуть впливати на формування цього музею? Що зможуть запропонувати?

Антон Головенко зазначає: «Президент чітко заявив, що саме учасники і ветерани АТО в кінцевому результаті і визначатимуть, яким насправді буде цей меморіал. Попереду конкурс архітектурних проектів, конкурс планування експозицій. Ірпінці (а у нас архітекторів предостатньо) також зможуть обговорити весь цей процес, запропонувати ідеї. Я безпосередньо зможу вже на комісії донести до членів комісії наше бачення».

Нинішній музей в Києві вже має велику базу експонатів. Що стосується раритетів із зони АТО, то в кожному волонтерському пункті є предмети, що мають стосунок до бойових дій: це ящики від боєприпасів, бронежилети, гільзи, відпрацьовані елементи (тубуси) гранатометів або мінометів...

«Обговорюючи концепцію цього проекту, – зауважує Антон Головенко, – ми звертали увагу на досвід США, де в музеях відображені події війни у ​​В'єтнамі, на досвід Ізраїлю. У нас своя специфіка, своє бачення меморіалу. Загальним є те, що на озброєння будуть взяті електронні технології, перш за все буде електронна база даних. Експозиції будуть креативними, інтерактивними, з віртуальними родзинками, з плазмовими екранами. Ніякого а-ля Радянський Союз. Кожна людина зможе потрапити в атмосферу правди, а ветерани АТО знайдуть для себе близьке, матимуть можливість сісти, подумати, згадати, віддати данину бійцям, які загинули. Жодне ім’я не повинно бути втрачено. Всі подвиги будуть увічнені в цьому меморіальному комплексі для майбутніх українців.

Важливо і необхідно кожному українцеві розуміти, що саме зараз будується майбутнє країни, майбутнє історії. Не обов'язково всім бути героями. Важливо бути людьми: грядуще країни залежить від того, як ми платимо податки, чи не даємо хабар, чи дотримуємося демократичних європейських принципів, які є в Європі (відповідальність перед суспільством), а це, зокрема, дотримання правил дорожнього руху, чесне і відкрите ведення бізнесу, політики.

– Що важливе ще належить зробити?

– Наша рада учасників АТО обговорює ще одну ініціативу. В Ірпені є дуже красива алея Слави. З’явилася ідея додати туди як пам’ятник – БТР. Креативність має бути делікатною, тому професіонали повинні продумати, як це зробити. Міський голова Ірпеня Володимир Карплюк подав лист на Міністерство оборони України, від міністра Полторака надійшла позитивна відповідь, більше того, військове відомство дасть БТР-60.

Довідка

У Громадську раду учасників АТО при Ірпінському міському голові входять представники різних організацій і служб, наприклад, СБУ, МВС, добровольчих батальонів. Понад десять осіб. На раді передусім лежить питання черги на виділення земельних ділянок (для цього розроблено Положення).

Все, ще пов’язано з життєдіяльністю воїнів АТО, входить в обов’язки Антона Головенка і його соратників: допомога в особистих питаннях, медичні аспекти, розроблення соціальних програм різних напрямків (зокрема конкурс стартапів, дорожня карта для підприємців ветеранів АТО). На наступний рік готується програма щодо навчання - воїни отримають можливість навчатися за рахунок бюджету. Члени сімей ветеранів АТО (батьки, дружини, діти) також входять в коло турбот Антона Головенка, передусім це інформаційні консультації.

На обліку у ветеранській організації перебуває понад семисот учасників АТО (насправді їх набагато більше).

Володимир КОСКІН

РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №141/2017-рп4 липня 2017 року

1) Увести до складу Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів зі створення меморіалу українських героїв (далі – Організаційний комітет):

ГОЛОВЕНКА Антона Анатолійовича – заступника голови Громадської ради учасників антитерористичної операції при Ірпінському міському голові (за згодою)

КОВАЛЬЧУКА Івана Петровича – генерального директора Меморіального комплексу "Національний музей історії України у Другій світовій війні" (за згодою)

КОНДРАТЮКА Валерія Віталійовича – Заступника Глави Адміністрації Президента України

ЛІСОВЕНКО Олену Олександрівну – голову громадської організації "Рада матерів та дружин учасників АТО" (за згодою)

РУСНАКА Івана Степановича – першого заступника Міністра оборони України

ЯНЧЕНКА Андрія Васильовича – почесного голову громадської організації "Всеукраїнське об'єднання "Асоціація воїнів АТО "Київська Русь" (за згодою);

2) затвердити у складі Організаційного комітету:

БІДЕНКА Артема Ігоровича – державного секретаря Міністерства інформаційної політики України

ЯРОВОГО Сергія Анатолійовича – першого заступника Міністра внутрішніх справ України.

Президент України  П.ПОРОШЕНКО