Про реалізацію медичної реформи в Ірпені

Впровадження медичної реформи – тема, яка хвилює практично кожного пересічного громадянина. Щоб прояснити основні питання, ми звернулися до новопризначеного головного лікаря Ірпеня Людмили Бідули.

Людмило Миколаївно, уряд ще минулого року оголосив про старт медичної реформи. З чого розпочав реформу Ірпінь?

Медична реформа в Ірпені розпочалася також ще у минулому році. Зараз уже на завершальній стадії знаходиться розділення фінансових потоків у первинній ланці медицини, шляхом створення окремих самостійних юридичних осіб. Впродовж останніх п’яти років ми вже працюємо над забезпеченням наших медичних закладів сімейними лікарями: деякі вже пройшли перекваліфікацію, працевлаштовуються і молоді спеціалісти лікарями загальної практики. В деяких амбулаторіям сімейні лікарі, які вже пройшли перекваліфікацію, приймають і дорослих, і дітей. В амбулаторіях, де лікарі не перекваліфіковані, приймають терапевти і педіатри.

З чого для звичайного мешканця розпочнеться реформа?

Передусім потрібно визначитися із сімейним лікарем, наступним кроком буде заповнення декларації. Наразі процес підписання декларацій ще не відбувається, затвердженого бланку декларації ще немає.

Які послуги зможе отримати пацієнт після підписання декларації? Які послуги будуть безкоштовними?

Допомога сімейного лікаря, тобто первинна допомога, для пацієнта безкоштовна. На кожного пацієнта уряд заклав 370 гривень. У цю суму входить не лише зарплатня лікаря, а також і оплата праці медсестри, санітарки. Офіційних роз’яснень щодо переліку послуг (безкоштовних чи платних) після консультації сімейного лікаря наразі ще немає. Планувалося, що в перелік безкоштовних послуг буде входити одноразове або дворазове обстеження – флюорографічне, бальнеологічне та загальні аналізи. Враховуючи таку ситуацію, Ірпінська міськрада з усіх медичних ланок передусім намагається фінансово підтримати первинну ланку. Зокрема на останній сесії депутати проголосували за виділення з місцевого бюджету значних кошти на медичне обладнання.

На що саме були виділені кошти?

Насамперед гроші були виділені на технічне оснащення амбулаторій загальної практики. Вже найближчим часом сімейні лікарі отримають 5 легкових автомобілів. Кожен сімейний лікар матиме сумку-укладку із необхідним портативним обладнанням, зокрема УЗД-апаратом, апаратом для вимірювання білірубіну, холестерометром, електрокардіографом та набором медикаментів для надання першої допомоги.

Чи будуть рівнозначними послуги сімейного лікаря для мешканців Ірпеня та пацієнтів з інших населених пунктів, які оберуть собі лікаря в Ірпені?

Скоріше за все, мешканці Ірпеня все таки матимуть у певних випадках пріоритет. Зараз вже триває робота щодо впровадження в нашому місті соціальної картки, такої як «Картка киянина». Кожен ірпінчанин матиме таку картку, яка передбачатиме не лише певні медичні послуги, а й інші соціальні пільги для окремих категорій. Така картка має з’явитися вже в цьому році. Мешканці з інших населених пунктів, які оберуть собі лікаря в Ірпені, отримуватимуть весь пакет послуг передбачених законом.

Зараз в Ірпінській поліклініці є платні послуги, на що витрачаються ці гроші?

Ці кошти йдуть на зарплати, закуповуються медичні матеріали (вата, бинти, рукавички тощо), також частково гроші витрачаються на обслуговування поліклініки.

Серед медперсоналу поширюються чутки про можливе скорочення штату. Чи відповідає це дійсності?

Ні, це неправда. В Ірпені зараз не вистачає як лікарів, так і молодшого медичного персоналу. Скорочення буде стосуватися господарчої служби і сторожів. Тому що ми хочемо перейти на більш сучасні системи охорони, зокрема відеонагляд і червоні (тривожні) кнопки. Намагаємося осучаснюватися.

Після старту реформи у пацієнтів дуже багато нарікань на те, що швидка допомога відмовляється виїжджати на всі виклики. Поясніть, будь ласка, функції швидкої.

На жаль, люди не розуміють різниці між екстреною і невідкладною медичною допомогою. Телефонуючи на номер 103, ви звертаєтесь до служби екстреної допомоги, яка підпорядкована області. Ця служба надає медичну допомогу лише в екстрених випадках, наприклад, у разі втрати свідомості, при судомах, коли допомога потрібна людині на вулиці. Служба невідкладної медичної допомоги підпорядкована безпосередньо первинній ланці в Ірпені та у разі потреби виїжджає на всі виклики: висока температура, тиск тощо. Але люди повинні розуміти, що викликати лікаря потрібно тоді, коли дійсно він потрібен. Якщо є можливість самостійно впоратися із незначними відхиленнями у стані здоров’я, не варто забирати час лікаря, який дійсно потрібен у цей час іншому пацієнту.

У цьому році із місцевого бюджету виділено кошти на технічне оснащення амбулаторії Ірпеня. Чи будуть на виклики виїжджати сімейні лікарі?

Так, звичайно. Механізм подібний до того, як зараз викликають до дітей педіатра з поліклініки. Частину робочого дня сімейний лікар прийматиме в амбулаторії загальної практики, а другу частину – їздитиме до своїх пацієнтів додому. При цьому значну частину медичної допомоги він може надати безпосередньо під час відвідування: лікарі будуть забезпечені портативним обладнанням та набором медикаментів для невідкладної медичної допомоги. Придбані вже незабаром автомобілі будуть використовуватись саме для таких виїздів. Крім того, кожен телефонний дзвінок-виклик записуватиметься завдяки архіватору мови, який також ми закуповуємо за кошти місцевого бюджету. Це дасть можливість уникнути непорозумінь і конфліктних ситуацій між пацієнтами і медперсоналом.

Чи буде діяти і коли в Ірпені електронна черга до лікаря?

Зараз вже розпочалася робота над впровадженням в Ірпені комп’ютерної програми «Доктор Еліс» і в перспективі – це комп’ютеризація всіх робочих місць лікарів у медичних закладах міста. Тобто створення електронної бази, замість паперових карток у пацієнтів. Це також дасть можливість впровадити так звану електронну чергу до лікаря. Коли запрацює ця новація сказати важко. Адже для ефективної роботи потрібно навчити весь медперсонал користуватися цією програмою. Маємо надію, що до кінця року ми зможемо запустити в роботу всю електронну базу.

У соціальних мережах часто з’являються дописи із наріканням на те, що подарований минулого року Ірпеню реанімобіль стоїть і не використовується за призначенням. Чому так?

Так, наразі дійсно це авто не виїздить на виклики. Це пов’язано з тим, що були недооформлені документи. Вже протягом місяця вся паперова робота закінчиться і машина буде використовуватись за призначенням.