Ірпінчани, цей овоч захистить печінку від алкоголю

Літня пора – найкращий час для відпочинку на свіжому повітрі на лоні чарівної природи. Влаштувати пікнік у лісі, в парку, на березі озера чи у заміському будинку мріє кожен, хто втомився від швидкого ритму сучасного цивілізованого світу.

Дуже часто пікніки відбуваються з алкоголем – задля розслаблення та щоб посилити та підкреслити смак м’яса. Обираючи алкоголь на пікнік, важливо врахувати декілька простих порад:

1. Обов’язково перекусіть перед першим прийомом алкоголю (щоб не сп’яніти швидко)

2. Намагайтеся заїдати та робити інтервали між тостами (тобто не вчащайте!).

3. Коли вже вирішили вживати алкоголь віддайте перевагу неміцним напоям – вину, сидру, пиву. Якщо ж ви обрали міцні напої, особливо в спеку, пам’ятайте про відчуття міри: адже головна мета вашого виїзду – активний відпочинок на свіжому повітрі, спілкування з друзями, насолода смачною їжею, а не змагання з кількості випитого.

4. Що вище температура повітря, то нижче має бути градус напою. В спеку п’ють сухе біле вино розведене з водою 1:1.

5. Не хочете пити розведене? Дотримуйтеся пропорції – на склянку випитого пива, сидру або вина має припадати склянка води.

6. Не змішуйте напої між собою – обирайте алкоголь з однакової сировини: пшеничний алкоголь, до якого відноситься горілка, не варто змішувати з напоями, виробленими з винограду – коньяком або вином.

7. Не так важлива послідовність уживання напоїв, як кількість випитого – якщо випили багато коньяку й запили пивом, то погано буде саме від кількості випитого.

8. Коли ж похмілля таки наздогнало – користуйтеся перевіреними способами позбутися його – заздалегідь охолодженою пляшечкою «Боржомі» на ранок.

9. Якщо на пікніку вживаєте алкоголь – краще відмовитися від купання у водоймі та надто активних ігор на сонці.

10. Найголовніше: тримайтеся міри й відпочинок залишить вам тільки приємні спогади.

Щоб захистити печінку від алкоголю, потрібно їсти помідори.

Виявляється, компоненти помідора можуть захистити печінку від руйнівного впливу спиртного.

Вчені, які досліджували це явище, давали чистий виділений з томатів лікопін, томатну пасту і томатний порошок трьом групам піддослідних мишей. Всіх їх при цьому сильно споювали алкоголем.

Вдалося встановити, що кількість томатного порошку, що містить стільки ж поживних речовин, скільки один свіжий помідор, ефективно блокувало вплив алкоголю на печінку і мозок в 90% випадків.

Читайте також: Ірпінчани, бережіть здоров`я серця в спеку