Відомі постаті Приірпіння: сьогодні 130 років від дня народження композитора Ревуцького

Сьогодні, 20 лютого, виповнюється 130 років від дня народження українського композитора Ревуцького Левка Миколайовича (1889-1977), який проживав у Бучі.

Левко (Лев)  Ревуцький - український композитор, педагог, музичний і громадський діяч, лауреат Державної премії СРСР (1941), Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1966), доктор мистецтвознавства (1941), академік АН УРСР (1957). 3аслужений діяч мистецтв УРСР (1941), народний артист СРСР (1944), Герой соціалістичної праці (1969). 

Автор творів великих музичних форм: соната для фортепіано, дві симфонії, два концерти для фортепіано, фортепіанні прелюдії, твори для скрипки й віолончелі з фортепіано,  вокально-симфонічні твори. 

Творчість Л.Ревуцького  заслужено увійшла до золотого фонду української класики.

Народився 20 лютого 1889 у селі Іржавець на Чернігівщині. Походив із старовинної козацької шляхти. По материнській лінії Ревуцькі належали до козацького шляхетського роду Стороженків, були нащадками двох гетьманів Богдана Хмельницького та Павла Полуботка. 

Вдома у Ревуцьких часто звучала музика Баха, Моцарта, Шуберта, Шумана, а також українські народні пісні.

За спогадами самого Л. Ревуцького, у чотири роки він вивчив ноти. У нього виявився абсолютний слух, за що його жартома прозвали Камертоном. З  п'яти неповних років мати почала навчати його гри на фортепіано. Потім хлопчик навчався музиці у різних провінційних педагогів, а десь з десяти років виявив хист імпровізування.

Він навчався в музичній школі у класі видатного композитора Миколи Лисенка, потім у Київській консерваторії, одночасно студіював право в Київському університеті.

Очолював Спілку композиторів України. Обирався депутатом Верховної Ради України кількох скликань.

Виховав плеяду талановитих українських композиторів, серед яких: Георгій та Платон Майбороди, Аркадій Філіпенко, Вадим Гомоляка, Микола Дремлюга, Сергій Жданов, Анатолій Коломієць, Віталій Кирейко, Яків Липинський.

Максим Рильський назвав педагогічну діяльність Левка Ревуцького творчим подвигом.

В 1951 році композитор придбав  дачу у Лісовій Бучі по вулиці Пушкінській. Він з гордістю показував гостям квіти, кущі, дерева, посаджені власними руками. Перебуваючи на дачі, він любив майструвати за верстаком, їздити на велосипеді, милуватися природою. З метою увічнення пам’яті композитора одна з вулиць Бучі названа на його честь, його ім’я присвоєнеБучанській школі мистецтв, а біля того місця, де колись була садиба Ревуцьких, відкрито сквер  ім. Л. Ревуцького.

Сквер ім. Л. Ревуцького в Бучі

Помер Левко Ревуцький 30 березня 1977 року, похований на Байковому кладовищі в Києві.

Матеріал наданий Ірпінською міською бібліотекою

Читайте також: Топ-3 цікавих історичних факти про Ірпінь