Як вийти з посту без шкоди для здоров’я

Завтра усі православні відзначатимуть одне з найвагоміших церковних свят Великдень, якому передував Великий піст. Впродовж 48 днів більшість тримали піст, який передбачає обмеження у раціоні харчування. Редакція "04597" впевнена, що ті, хто постився, вже з нетерпінням очікують завтрашнього дня. Паски, яйця, смажена ковбаска, ну і, звичайно, м'ясо - усе це традиційно вже буде на великодніх столах ірпінчан. Щоб сповна насолодитися смачненьким і завдати шкоди здоров'ю, ми підготували для вас рекомендації від лікарів.

Отже, як вийти з посту без шкоди для здоров’я радить лікар-гастроенетролог Координаціного центру Ірпінської міської поліклініки з 20-річним стажем роботи Людмила Потуремець.

Під час посту відбувається не тільки очищення духовне, але і тілесне. Люди не вживають тваринних продуктів, які багаті білками, різко обмежують жири, не вживають алкогольних напоїв.

Вцілому піст корисний і не завдає шкоди організму. Навпаки, дефіцит нутрієнтів в їжі забезпечується за рахунок внутрішніх резервів, зменшується маса тіла, зменшується навантаження на органи травлення.

Не рекомендується постити людям, у яких є загострення хронічних захворювань та гострі захворювання, дітям, вагітним, людям, які подорожують або знаходяться в відрядженні. В усіх інших випадках, якщо правильно підбирати продукти, піст корисний. Якщо в людини є хронічні захворювання органів травлення, особливо підшлункової залози, під час посту не слід зловживати продуктами, які важко перетравлюються. Це – капуста білокачанна, горох, квасоля, гриби, сирі овочі, кислі фрукти.

Великодні свята передбачають багатий стіл із стравами, які обмежувались під час посту – м’ясо, жири тваринного походження. Слід знати, як не отримати після такого застілля серйозних наслідків в стані здоров’я.

Перше правило

Не переїдати. Людям, які мають проблеми з органами травлення, необхідно перед застіллям випити спазмолітик (но-шпа 2 таблетки або інший). Під час прийому їжі вжити одну чи дві капсули панкреатину (креазим, креон, панзінорм). Краще вживати препарати в капсулах, вони швидше контактують з їжею і допомагають її перетравлювати.

Слід знати, що наш організм має великі пристосувальні властивості до умов життя. Якщо людина тривалий час не вживає білкової їжі, зменшується потреба в ферментах, які перетравлюють білок. Під час тривалого посту зменшується продукція цих ферментів.

Друге правило

Одночасно на столі повинні бути страви з овочів, салати. Вживання їх зменшить поїдання м’ясних страв, швидше настане насичення їжею.

Третє правило

Не зловживати алкогольними напоями. Пам’ятайте, що алкоголь в кількості більшій 40 г етанолу (100 г 40-градусного напою) викликає спазм сфінктера Одді, який регулює виділення жовчі та панкреатичного соку в кишку.

Тривале вживання алкоголю в більших дозах і закуска, як правило, м’ясна і жирна можуть призвести до розвитку гострого панкреатиту. Це захворювання в 50% випадків призводить до смерті, якщо людина виживе, то залишиться інвалідом. У легких випадках загострення хронічного панкреатиту забезпечене.

Четверте правило

Наступні 2 дні постарайтесь не зловживати м’ясною і жирною їжею. Цей час необхідний для відновлення підшлункової залози. Якщо вже так сталося, що з’явилися болі в епігастрії, правому і лівому підребер’ї, нудота, блювання, діарея – негайно звертайтесь за медичною допомогою.

Бережіть себе і своїх рідних! 

Якщо ви потребуєте медичної консультації, обстеження чи іншої медичної допомоги в Ірпені за доступними цінами та без черг редакція "04597" рекомендує детальніше ознайомитись з послугами, які надає Координаційний центр Ірпінської міської поліклініки