З 1 травня в Україні в різних сферах вступають в силу різні нововведення. Редакція "04597" зібрала для ірпінчан в одному матеріалі найважливіші зміни.
Ірпінчанам на замітку: що зміниться в Україні з 1 травня
Знизилася ціна на газ
З 1 травня в Україні знизилася ціна на газ для населення. Раніше за 1000 куб. м доводилося платити 8550 грн, а тепер ціна на газ становить 8247 грн за тисячу кубометрів.
Новий механізм формування ціни на газ було прийнято в кінці квітня Кабінетом міністрів України (КМУ) та національною акціонерною компанією "Нафтогаз України".
Механізм передбачає такий підхід до формування ціни: якщо ринкова ціна газу для промислових споживачів нижче встановленої в постанові КМУ від 19 жовтня 2018 року № 867, ціна для населення відповідно знизиться. Якщо ж ринкова ціна газу для промисловості зросте вище певного урядом рівня, то ціна для населення залишиться на цьому рівні.
Штрафи за борги по комунальним платежам
З 1 травня вступили в силу зміни до закону "Про житлово-комунальні послуги". Відтепер штрафуватимуть за борги по комунальним платежам.
Споживачеві будуть нараховувати пеню за кожен день заборгованості. Пеня складає 0,01 % суми боргу або 3,65 % за рік. Такий штраф буде нараховуватися з першого дня після закінчення дозволеного терміну оплати послуг.
Однак деяких штрафувати не будуть, наприклад, якщо громадянам затримали виплату субсидій, роботодавець вчасно не виплатив зарплату, і це можна підтвердити необхідними документами, або ж споживач не проживав в будинку.
Погасити заборгованість необхідно протягом 30 днів з дня отримання попередження від комунальних підприємств. В іншому випадку деякі послуги перестануть надавати.
Електронна медична карта стала обов'язковою
З травня лікарі первинної ланки зобов'язані вести записи про візит пацієнтів в електронній системі охорони здоров'я. Йдеться про пацієнтів, з якими підписані декларації.
При необхідності лікар зможе роздрукувати для пацієнта з електронної карти консультаційний висновок (за підсумками конкретного візиту пацієнта), де буде міститися причина звернення, діагноз, призначене лікування або направлення на додаткове обстеження.
У пацієнтів поки немає доступу до цих записів, однак планується запустити персональний кабінет пацієнта.
Нагадаємо, з електронною медкартою поки працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри.
Нові правила технічного контролю автомобілів
З 1 травня в Україні змінюється процедура проходження обов'язкового технічного контролю транспортних засобів. Після проходження техогляду разом з паперовим бланком з даними про його результати, власники авто також отримують самоклеючу RFID-позначку (мітку радіочастотної ідентифікації), яку необхідно прикріпити до лобового скла.
Мітку, згідно з правилами дорожнього руху, потрібно прикріпити у верхній правій частині вітрового скла з внутрішньої сторони.
Нововведення має скоротити ризик фальсифікації протоколів про проходження технічного огляду.
Планується, що інформацію з самоклеющейся мітки радіочастотної ідентифікації незабаром можна буде зчитувати з відстані за допомогою спеціального технічного обладнання.
Ті, хто отримав бланк протоколу техогляду до травня 2019 року, може користуватися документом старого зразка до закінчення його терміну дії.
Зміна мобільного оператора без зміни номера телефону
З травня українці можуть змінити мобільного оператора, зберігши при цьому старий номер телефону. Для цього користувачам мобільного зв'язку доведеться надати стару SIM-карту та документи: паспорт або посвідчення водія та ідентифікаційний код.
Юридичні особи можуть подавати заявки на групові переноси номерів на угоди з іншим оператором.
Після подачі заявки і документів клієнт отримає нову SIM-карту, на якій збережеться старий номер. Така заявка обробляється близько трьох робочих днів. Послуга є платною.
Штрафи за використання символіки Нацполіціі
З 2 травня почали діяти штрафи за несанкціоноване використання символіки і назви Національної поліції України.
Відповідно до закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання найменування й ознак приналежності до Національної поліції України", такими ознаками належності є символіка поліції, уніформа поліцейських, спеціальні звання, відомчі нагороди, спеціальний жетон і службове посвідчення поліцейського.
За незаконне використання символіки Нацполіціі фізичною особою каратимуть штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 34 тисяч гривень).
За незаконне використання символіки Нацполіціі органами державної влади та місцевого самоврядування, юридичними особами, фізичними особами-підприємцями та громадськими об'єднаннями, штраф - від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 тисяч до 51 тисяч грн).
За повторне порушення закону штрафи будуть більші. З фізичних осіб будуть стягувати від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 000 до 68 000 грн), а з фізичних осіб-підприємців, посадових осіб - від чотирьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (68 000 - 85 000 грн).
Читайте також: Громадський бюджет Ірпеня: які проекти подали ірпінчани