Як Прилипко Гостомель під Бучу хотів злити

Гостомель міг увійти до Бучанської ОТГ як фінансовий донор. Федорук старався, а Прилипко піддавався.

17 травня цього року департамент фінансів Київської облдержадміністрації розіслав у міські ради та райони Київської області лист під номером 10-04-15/1233.

Цей документ був підготовлений в області на виконання завдання Міністерства фінансів щодо «розрахунку фінансової спроможності територіальних громад». Міста і райони просили надати інформацію «щодо надходження податку на доходи фізичних осіб у розрізі адміністративно-територіальних одиниць згідно додатку».

Далі найцікавіше у цьому додатку. Там наведено розбивку бюджету по потенційним громадам. Гостомель там був прописаний у Бучанській громаді.

Людей, які розуміють процес формування ОТГ, така інформація загнала в ступор. Я питав себе і колег: «Як це бути може без рішення Гостомельської ради, без обговорення громадського, яке має бути перед тим. Як може всупереч усій політиці по створенню Гостомельської ОТГ бути так, що Гостомель тепер у Бучі?».

Із правової точки зору поява Гостомеля в таблиці Бучанського ОТГ виглядала для мене дикою аномалією.

І я почав розбиратися. Як виявилося, Мінрегіон направив лист на Мінфін, щоб там порахували податкову базу та фінансову спроможність нової моделі адміністративно-територіального устрою. Мінфін по вертикалі спустив цей лист на департаменти обласних адміністрацій листом № 05120-13-6/12898 від 16.05.2019. А ті − на міста і райони.

Отже, ситуація вийшла така. Нам кажуть: порахуйте податкову модель і спроможність громад відповідно до таблиці. Але ця таблиця розбивки по громадам суперечить процесу добровільного об’єднання громад у регіоні.

Питання, навіщо був той процес, громадські обговорення, рішення, дебати, зламані списи і написані статті? Якщо отак раз і Гостомель в Бучі?

Я звернувся з цим питанням до Володимира Карплюка. Він задав це саме питання у Мінрегіонбуді. Як виявилося, бучанський міський голова Анатолій Федорук у відповідному департаменті Мінрегіонбуду домовлявся, щоб під час підрахунку фінансової спроможності Бучанської ОТГ Гостомель «приписали» до Бучі. Інакше Бучанська ОТГ виходила б неспроможною.

«Сьогодні приписали для підрахунку Гостомель до Бучі. Завтра процес об’єднання перейде з добровільної фази в примусову. (Фактично зараз він уже пішов там, де не могли об’єднатися добровільно.) А завтра вдасться вирішити і остаточно приєднати Гостомель до Бучі», − ми не знаємо, чи так думав Анатолій Федорук чи ні. Але логіка направляє нас саме в цей бік.

Отже, без будь-яких правових рішень. Без будь-якої волі Гостомеля. Таємно. Ще навесні Гостомель намагалися «приписати» до Бучанської ОТГ.

А де ж був Прилипко?

Гостомель має усі підстави бути окремою об’єднаною громадою. Ці підстави є історичні, та соціально-економічні. Крім того, є тверда воля більшості мешканців та місцевих депутатів мати окрему об’єднану Гостомельську громаду.

Але попри таку єдність в даному питанні та всі наявні передумови Гостомельської ОТГ досі не вийшло. Інтелектуальної, комунікативної та професійної спроможності в селищного голови Гостомеля для цього м’яко кажучи забракло.

Доля та історія поклали на Юрія Прилипка місію створити окрему Гостомельську громаду. Він зі своєю сім’єю підхопили й очолили цей процес. Але раз по разу, після кожного розказування Прилипка, що от-от завтра буде рішення облради, ЦВК, Кабміну і «настане щастя». Таких рішень не наставало. Процес створення ОТГ явно почав давати збої.

Потрібно було призначити когось винуватого у власній нездатності. Таким злим драконом в очах гостомельчан мав стати Ірпінь і Володимир Карплюк. Мовляв, Ірпінь потрібні рішення не голосує, Карплюк всюди блокує рух по ОТГ, щоб Гостомель залишався в Ірпені, який за рахунок Гостомеля будує свої парки і так далі.

Ірпіньська рада дійсно не голосувала позитивно певні рішення щодо ОТГ Гостомеля. Як до речі і по Ворзелю. Бо це питання політично не вигідне ірпінським депутатам. Що сказати виборцям: ми відпускаємо від себе селища? (Про політику Ірпеня в плані об’єднання розкажемо в іншій статті.) Але якщо є воля громади і є процес, відсутність позитивного рішення Ірпіньради по Ворзелю не стала перешкодою його руху в Бучу в плані об’єднання. Теж саме і по Гостомелю.

На всіх зустрічах з різними групами депутатів Гостомеля, з його дочкою і самим Прилипком Володимир Карплюк постійно наголошував: «Покажіть мені того, хто скаже де і як, в якому кабінеті я блокував ОТГ Гостомеля?». У відповідь ніхто і ніколи не навів жодного аргументу. Ці самі тези Карплюк повторював під час зустрічей з виборцями у Гостомелі в рамках кампанії до парламенту, що Гостомель має всі передумови до створення окремої об’єднаної громади. І він, в разі обрання народним депутатом, підтримає на всіх рівнях Гостомельську громаду. У мене є відеозаписи цих слів. І люди в Гостомелі, які були на тих зустрічах мають це пам’ятати.

Ірпінь, звичайно, не хоче втрачати Гостомель. Це правда. Але в керівництві Ірпеня зараз притомні люди. Тут чітко розуміють, якщо більшість громади вперто стоять на ідеї окремої ОТГ – неможливо зупинити цей процес нічим. В Ірпені дивляться на це як на плюс. Гостомель розшириться на Горенку, Мощун і Озера. А в перспективі ми маємо сформувати з місцевих і привести до управління в Гостомельській ОТГ нову ефективну команду управлінців. Ірпінь же в силу своєї інфраструктурної потужності і так залишиться центром тяжіння, а в перспективі буде одним із укрупнених районів Київської області. Ірпінь не блокував об’єднану громаду Гостомеля. Це було б неправильно з багатьох точок зору.

То хто ж тоді заважав створенню Гостомельської ОТГ?

На моє переконання, професійних, комунікативних та організаторських знань навичок і вмінь у Юрія Прилипка, м’яко кажучи, недостатньо для створення об’єднаної громади. Але його мінуси були компенсовані загальним бажанням депутатів та деяких членів виконкому. Рішення приймалися і документи подавалися куди слід відповідно до процедури. Однак, процес явно хтось гальмував.

З усього виходить, що найзацікавленішою стороною у блокуванні Гостомельської ОТГ був міський голова Бучі Анатолій Федорук. Адже без Гостомеля Бучанська об’єднана громада є неспроможною.

Плани і наміри Анатолія Федорука є наочними і задекларовані на офіційній сторінці Бучанської ОТГ.

Такою моделював Бучанську громаду Анатолій Федорук в 2015 р. 

Дилема Прилипка

Юрій Ілліч Прилипко, його донька Надія Скуратівська і зять з Бородянки Ростислав Скуратівський – які фактично з 2015-го року управляють селищем, останній рік стоять перед дилемою. 

Управлінського успіху в Гостомелі немає. На фоні сусідів Гостомель не став за чотири роки затишним і «причесаним» як Ірпінь чи Буча. Об’єднана громада Гостомеля як головна політична ідея селища, яку взявся втілювати Прилипко застрягла. Як зберегти владу, з чим йти на наступні вибори?

З чим іти на вибори вони не придумали. Але Надя, Ростік та Ілліч вирішили, що владу можна зберегти або як мінімум отримати гарний відкупний та гарантії свого існування від Федорука. Якщо злити Гостомель під Бучу. Адже усі останні роки хтось навіював, що Карплюк такий дракон. А він тут такий «добросусідський» Анатолій Петрович.

Анатолій Федорук − майстер кулуарних ігор. На посаді мера він пройшов масу «тренінгів» у системі влади Кучми, Ющенка, Януковича і Порошенка. Федорук уміє привернути до себе, дивитися в очі як батько і друг. А під столом точити проти тебе ножа. Який пізніше тобі ж у спину вставляють його підлеглі за його ж командою та під його контролем.

Отже, нагадаємо. Бучанському міському голові Анатолію Федоруку Гостомель був потрібний за будь-яку ціну, як донор для ОТГ. Адже Бучанська ОТГ визнана Кабміном фінансово неспроможною в існуючому вигляді

Зараз ми не можемо точно відтворити суть переговорів Федорука і Прилипків. Але такі розмови точно були. У період, коли Гостомель виплив у таблиці Мінрегіону в Бучанській ОТГ, зять Прилипка Ростислав Скуратівський відверто заявляв заступнику Ірпінського голови Лідії Михальченко, що «ми зробимо Гостомель з Бучею».

Депутати Гостомеля та люди з управлінської команди селища, які зараз читають ці рядки, знають, що періодично чутки про «лягання під Бучу» звідкись з’являлися. Це ніколи не виносилося на широкий загал. Але це завжди було. І джерелом цих ідей була саме сім’я Прилипків.

Тому, зовсім не випадково секретар Бучанської міської ради після появи статті про невизнання Бучанської ОТГ Кабміном став захищати владу в Гостомелі та поширив яскраву тезу, яка здивувала в селищі багатьох: «Гостомель і Буча будуть в єдиній громаді», − написав Олексюк.

То чи буде Гостомельська ОТГ?

Ірпінська міська рада однозначно відповіла на згаданий на початку з лист КОДА, де в таблицях Гостомель пропонують обрахувати в Бучанській ОТГ. Ірпінь "не підтримує наданий проект моделі адміністративно-територіального устрою та заперечує щодо включення до Бучанської ОТГ Гостомельської та Ворзельської селищних рад, які входять до складу міста обласного значення Ірпінь і повязані з ним інфраструктурно" (вих.№01-16/1782 від 21.05.2019)

На цьому тижні мало відбутися засідання ЦВК, де в порядку денному було питання призначення виборів до Гостомельської ОТГ. За нашою інформацією, більшість членів ЦВК схилялася до рішення про призначення виборів. Ми очікували це рішення. І не намагалися його блокувати. Але сталося так, що Верховна Рада розпустила чинний склад ЦВК. Це зроблено не для Анатолія Федорука. У великій політиці свої цілі. Однак, тут, в регіоні, дана ситуація в його інтересах. Адже вибори до ОТГ Гостомеля стали б підведеною рискою. Більше він нічого не зможе приєднати до Бучі, щоб вийти з формату фінансової неспроможності нової теродиниці – Бучанської ОТГ.

Гостомель був за багато століть до Ірпеня і Бучі. Бути йому і надалі!

У команді «Нові обличчя» розглядають створення Гостомельської об’єднаної громади як можливість для всього регіону. Ми дивимося на ситуацію не просто з позиції Ірпеня. Утворення Гостомельської громади дасть можливість поширити стандарти розвитку. І зробить потужнішим і ефективнішим увесь наш регіон. 

Гостомель має створити об’єднану громаду. Вона може і має бути ефективною. Але тільки без Прилипка і його родичів при владі в селищі. Автор цих рядків у цьому твердо переконаний. З командою Прилипка в Гостомелі знову будуть манівці, скандали і безгосподарність, що в кінцевому рахунку суперечить інтересам громади Гостомеля. Це переконання сформовано в мене на знанні історії, місцевої політики, цифр, документів і фактів про місцеве самоврядування.

Гостомелю бути! Багатим, затишним і успішним. Він таким і буде.

Максим Плешко, політолог, кандидат філософських наук, депутат Ірпінської міської ради

Читайте також: БучанськаОТГ не визнана Кабміном спроможною

Підписуйтесь на нас у ФейсбукІнстаграм та Телеграм, щоб не пропустити цікавих та актуальних новин Ірпеня та регіону!