Журналісти провідного ізраїльського медіа-концерну "Останні новини", які побували в Бучі та Ірпені відразу після звільнення, супроводжуючи бійців спецпідрозділів ЗСУ, повернулися назад через 9 місяців. Щоб побачити, як відновлюють зруйноване, як живуть їхні герої та місто в умовах тривалої війни. Вони спробували провести на холодну голову аналіз подій перших днів війни, коли російські солдати все ще перебували в ілюзії швидкої перемоги, якої не сталося.
Стаття під заголовком "Олександр Великий" була опублікована в одній із найбільших тиражних газет Ізраїлю "Останні новини" у додатку "7 днів", що підбиває підсумки 2022 року.
Журналіст Ронен Бергман та фотограф Зів Корен, які отримали минулого тижня нагороду за свою журналістську працю та висвітлення війни в Україні від мера Києва Віталія Кличка, побували, серед іншого, у Бучі та Ірпені, у спробі зрозуміти, що ж сталося у цих містах у перший місяць війни і чому Бучу спіткала людська та гуманітарна катастрофа, якої вдалося уникнути Ірпеню.
Журналісти поговорили з мером Ірпеня Олександром Маркушиним, депутатом Бучанської міськради Катериною Українцевою, бійцями ЗСУ та тероборони, жителями Бучі та Ірпеня, й докладно відновили перебіг подій та прийняття рішень мерами міст і представників влади.
Зокрема, у статті Маркушин розповідає про перші дні наступу російських військ, екстрену організацію штабу оборони, блокпостів, роздачу зброї, координацію дій. Кампанію з підтримки та евакуації цивільного населення, у якій найактивнішу участь взяла управлінська команда міста, депутати міської ради, Муніципальна варта, комунальні служби.
Журналісти доходять висновку, що Ірпінь став єдиним містом, де угрупування російських військ, яке зайшло через Чорнобиль, зустріло організований спротив на рівні громади. По всій ділянці від Чорнобиля до Житомирської траси ЗСУ діяло в режимі маневреної оборони. Тобто, працювали по скупченню військ противника, наносячи артилерійські удари. А наземні війська працювали невеликими групами, знекровлюючи противника.