Глядачам покажуть два Вертепи, створені у першій рік повномасштабного вторгнення у Харкові, а також виставку масок традиційних персонажів українського Вертепу та свята Маланки від художника фільму «Памфір» Івана Михайлова. Проект створено у співтворчості поета Сергія Жадана та художника Костянтина Зоркіна від Харківського театру ляльок.
Театри ляльок у всьому світі – це поєднання матеріалу і для дітей, і для дорослих. Харківський театр ляльок має давню славну традицію та досвід в цьому. На мою думку, це один з найцікавіших театрів України, тому, якщо хтось має час, бажання і можливість, подивитися ці вистави», – рекомендує Сергій Жадан.
Вертеп – це старовинний пересувний український ляльковий театр, де ставили релігійні й світські (переважно жартівливі та іронічні) п’єси. Зазвичай виступ (як і вертепна скринька) складається з двох частин: різдвяної драми, де оповідають про народження Христа, і сатиричної інтермедії. Ця друга частина («народна») може змінюватися залежно від регіону, часу чи здібностей виконавців, отже вертепи виростаючи з глибини народної традиції віддзеркалюють сьогодення сучасної України.
Основна формула вертепу – Різдво, яке відбувається тут і зараз. А «тут і зараз» для обох наших Вертепів — це Україна часів повномасштабної війни», – каже режисерка Оксана Дмітрієва.
Режисерка обох вистав – Оксана Дмітрієва, яка нещодавно отримала нагороду VI Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА», вже відома киянам по виставі «Калинова Сопілка» за книгою Оксани Забужко та «Отелло» в Театрі на Лівому березі. Вона розповіла, що перший харківський мініфестиваль «Вертеп Схід» з’явився у 2022 році. Тоді ще всі театри були закриті, навіть лялькарі з Києва привезли свій Вертеп.
Цьогоріч мініфестиваль почнеться у Харкові і потім харків’яни продовжать колядувати у Києві.
Ці дві вистави дуже різні, але інтегровані в актуальний контекст сьогодення і навіть продовжують цю певну мандрівну традицію вертепу, опинившись тут у Києві. Наразі харківський театр немає можливості показувати вистави у власному приміщенні і потребує підтримки київської публіки», ─ каже організаторка гастролей Харківського театру ляльок у Києві та креативна продюсерка «Марко Концерт» Поліна Величко.
Через безпекову ситуацію в місті, постійні російські обстріли та недостатню кількість укриттів представники Харківської обласної військової адміністрації ще у 2023 році заборонили проведення масових заходів в театрах.
Я знаю, що театр ляльок зробив дуже багато потужного мистецтва, яке не виходить зазвичай назовні з театру. Зараз театр їздить показує це все і Україною, і за кордон. Нарешті відбувається те, що і мало б відбутися – це мистецтво, яке мають бачити люди. Під час війни воно працює. Це абсолютно не розвага, а це такі катарсичні речі.», – розповів художник Костянтин Зоркін, який теж днями став лавреатом «ГРИ» за найкращу сценографію.
Те, що робить «Вертеп Схід» саме мініфестивалем – це не просто дві постановки, а ще й виставка масок від Музею театрального, музичного та кіномистецтва України та художника фільму «Памфір» Івана Михайлова, які можна буде побачити в Культурному кластері «Краків», завітавши на вертепи.
Ми поєднали в одній інсталяції деяких традиційних персонажів українського Вертепу та свята Маланки. Циган, ведмідь, козак, лихвар, цар Ірод, дід, баба, солдат, чорт та коза. Маски зроблені в техніці папʼє-маше, розміром один метр, а коза три метри заввишки. Ідея полягала в тому, щоб завдяки великому розміру маски стали самостійними артобʼєктами», ─ розповів Іван Михайлов.
Організатори проєкту –Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва та Marco Concert за підтримки київського Культурного кластера «Краків» та Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Обидві вистави будуть показані двічі на день:ВЕРТЕП. Музичний перфоманс(10+)25 і 26 грудня та ВЕРТЕП. ВІЙНА. ВІРШІ (16+) за поезіями Сергія Жадана 27 грудня.
Куди приходити: в Культурний кластер «Краків», Київ, Русанівська набережна, 12
ВЕРТЕП. Музичний перфоманс, (10+)
25 грудня 16:00 та 19:00
26 грудня 16:00 та 19:00
ВЕРТЕП. Війна. Вірші (16+)
За поезіями Сергія Жадана
27 грудня 19:00