Чи можна перебувати на території України більше ніж звичайні 90 днів, що дозволені туристичною візою? Звичайно можна, але за умови отримання посвідки на проживання.
Існує два види посвідки на проживання в Україні: на тимчасове та на постійне проживання, які відрізняються порядком отримання (підставами для видачі) та обсягом прав, які надаються таким документом. Про особливості їх отримання та дію розповідає Василь Чередніченко, партнер юридичної компанії ExpatPro expatpro.co.
Посвідка на тимчасове проживання
Посвідка на тимчасове проживання є документом, який надає її власнику право законно проживати в Україні, а також залишати та знову повертатися на територію України необмежену кількість разів протягом її терміну дії.
Термін дії посвідки на тимчасове проживання може бути різним: від декількох місяців до декількох років (наприклад, у випадку роботи чи довготривалого міжнародного проекту і т.д., посвідка може бути видана терміном на 3 роки).
Кому можуть видаватися посвідки на тимчасове проживання? Вони надаються іноземним громадянам за таких підстав: працевлаштування, участь у проектах міжнародної технічної допомоги, навчання в Україні, відкриття бізнесу, участь у міжнародній культурній, освітній чи науковій діяльності, передбаченій міжнародними контрактами України, шлюб із громадянином чи громадянкою України та деякі інші підстави.
Перш ніж подавати заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання іноземець повинен отримати візу типу D. Посвідку видає підрозділ Міграційної служби за місцем майбутньої реєстрації у 15-денний термін від подання всіх необхідних документів. Після отримання посвідки іноземний громадянин має зареєструвати місце проживання протягом 30 календарних днів. Якщо термін дії посвідки закінчився, але підстави для проживання в Україні не зникли, людина може обміняти документ на новий.
Посвідка на постійне проживання
Посвідка на постійне проживання є також документом, який надає іноземцю право перебувати в Україні, вільно залишати та повертатися на її територію протягом тривалого часу. Від тимчасової її відрізняє те, що ця посвідка є безстроковою - вона діє невизначений термін, хоча її треба переоформлювати. Додатково до цього посвідка на постійне проживання надає право на працевлаштування до будь-якої компанії без отримання дозволу на роботу.
Підставою для отримання посвідки на постійне проживання є дозвіл на імміграцію, який мають певні категорії іноземців. Серед них - висококваліфіковані спеціалісти, науковці та інші діячі, чия діяльність є важливою для України; інвестори; родичі громадян України; чоловіки та жінки громадян України, чий шлюб триває вже 2 чи більше років; колишні громадяни України; ті, хто прослужив 3 та більше років у ЗСУ, опікуни та піклувальники громадян України та деякі інші категорії іноземців. Питання імміграції в Україну постає перед багатьма іноземними громадянами. Чинне законодавство передбачає певні квоти на імміграцію, які затверджуються щороку; їх обсяг та склад відрізняються у плині часу.
Слід зазначити, що правовий статус іноземця із посвідкою на постійне проживання схожий на громадянство. Але існують серйозні відмінності: іноземний громадянин, що має право постійного проживання в Україні, не має при тому політичних прав (участі у виборах, наприклад), не може мати у власності землю сільськогосподарського призначення. Не може він також кристуватися і безвізовим в’їздом до країн ЄС за угодою про безвізовий режим як громадяни України тощо.
Варто зазначити, що іноземці зобов'язані зареєструвати місце проживання в Україні протягом 30 календарних днів після отримання посвідки на проживання - так само, як у випадку із посвідкою на тимчасове проживання.
Отже, якщо підсумувати статуси та права, що надають різні види посвідок, можна скласти наступну схему:
Посвідка на тимчасове проживання - cтрок дії до 3 років,не дає право на працевлашутвання, для оформлення не потрібен дозвіл на імміграцію, квоти на видачу відсутні, потрібні документи - Список
Посвідка на постійне проживання - cтрок дії - безстрокова, дає право на працевлашутвання, для оформлення потрібен дозвіл на імміграцію, квоти на видачу присутні, потрібні документи - Список
Посвідки на тимчасове чи постійне проживання є варіантами легалізації іноземців, до яких за рік вдаються тисячі людей зі всього світу.