Декоративні водойми та водоспади можна вважати невід’ємними складовими ландшафтного дизайну. Дуже часто саме такі декоративні гідро об’єкти стають початковою стадією планування всієї садової композиції, тому штучні водойми розміщують на найбільш підходящих ділянках/територіях (поблизу будинків, поруч з просторами для відпочинку). Штучні водойми бувають абсолютно різними, і їх облаштування буде залежати безпосередньо тільки від побажань власника ділянки. Але в той же час, вибір виду штучної водойми і матеріалу, який буде застосований при його виготовленні, буде напряму впливати на подальшу експлуатацію, обслуговування та догляд за водним об’єктом.

Декоративні водойма

Призначення декоративних водойм може різнитися: для краси, для розведення риб, для зволоження повітря, для вирощування різних рослин для ставка. В сучасному світі декоративні водойми, які користуються найбільшим попитом – це ставки, струмки і каскади, декоративні фонтани. При облаштуванні штучного водоймища слід обов'язково звернути увагу на доступ до електромереж, що дозволить підключити електронасос, фільтр, аератор, а також на наявність навколо водойми дерев, що погано впливають на неї.Розглянемо найпоширеніші штучні водойми:

  • Ставок. Це дійсно найпопулярніший вид водних об’єктів, які бувають правильної і довільної геометричної форми. Декоративний ставок, мабуть, найпоширеніший водний елемент ландшафту.
  • Струмки і каскади. Насправді струмок і каскади здатні прикрасити будь-яку штучну водойму, такі об’єкти створюють, при правильному оформленні, ефект гірського струмка.
  • Водоспад. Штучний водоспад є унікальним декоративним елементом ландшафтного дизайну, який вимагає особливо ретельної підготовки і розрахунку необхідних параметрів. Такий елемент ландшафтного дизайну здатний оживити будь-яку ділянку.

Облаштування декоративного водоймища

При облаштуванні декоративного водоймища слід звертати увагу на:

  • Місце для водойми. Підбір найкращого місця розташування майбутньої водойми може стати запорукою того, що в майбутньому процес створення, утримання та догляду за об’єктом буде дуже простим. Також обрана місцина буде сприяти створенню певного мікроклімату, що буде максимально наближеним до природного.
  • Розмір / форма / глибина водойми. При виборі форми ключовим правилом, яким слід керуватися – це найактуальніша відповідність навколишньому ландшафту. Розмір залежатиме від індивідуальних побажань клієнта і можливостей для здійснення задумки. А ось глибина повинна бути не менше 50 см для звичайного ставка і 150 см для рибних водойм.
  • Гідроізоляція чаші водойми. Зараз найпоширенішими способами облаштування гідроізольованої чаші під ставок є: бетонна чаша, плівка (ПВХ, бутилкаучукова, поліетиленова) і готова форма.