Захворювання суглобів розвиваються неспішно, нерідко хворі починають лікуватися вже в ситуації, коли недуга безнадійно запущена. Перше правило для тих, хто почав відчувати болі в суглобах або зауважив їх припухлість, хто переніс травму суглобів, чия діяльність пов'язана з навантаженнями на суглоби або навпаки хто веде сидячий спосіб життя: не спокушайте долю - зверніться до фахівця за консультацією. Артроз це захворювання, при якому постійно болять, хрумтять й деформуються суглоби. Він протікає тривало, але результат завжди один: це повне руйнування суглоба з необхідністю його заміни. Чи можна уникнути артрозу? З 100% гарантією запобігти цьому захворюванню не можна. Але зменшити ризик патології в рази, а то й в десятки разів - цілком реально.
Фактори ризику артрозу
У деяких захворювань є одна чітка причина. Наприклад, всім відомо, що в результаті алкоголізму розвивається цироз печінки, через переохолодження може початися нежить або ангіна: тут простежується прямий причинно-наслідковий зв'язок.
У артрозу однієї конкретної причини немає. Але є ряд факторів, що підвищують ймовірність розвитку захворювання. Вони називаються факторами ризику та бувають як контрольованими, так і неконтрольованими. Впливаючи на контрольовані чинники ризику, можна значно знизити ризик артрозу.
Основні неконтрольовані фактори:
- вік після 40 років;
- спадковість;
- стать (жінки хворіють частіше).
На жаль, ви не можете помолодшати. Зміна статі можлива, але вона навряд чи призведе до зниження ризику артрозу. Але є багато факторів, на які впливати можна й потрібно.
Контрольовані фактори:
- рівень фізичної активності;
- маса тіла;
- умови праці;
- шкідливі звички;
- харчування.
Є також чинники умовно контрольовані. Це - травми, вроджені чи набуті захворювання суглобів, менопауза, ендокринні захворювання. Їх не можна повністю виключити. Але можна проявити обережність, щоб уникнути травм.
Як уникнути артрозу
Щоб не захворіти на артроз, необхідно змінити свій спосіб життя. Значного зниження ризику цієї патології доб'ються ті, хто зробить наступне.
Що потрібно зробити:
- відмовитися від куріння;
- нормалізувати масу тіла;
- не займатися важким спортом або фізичною працею;
- мати регулярну легку або помірну фізичну активність.
Артроз починається поступово й розвивається дуже повільно. Це відбувається роками. Тому навіть при появі рентгенологічних ознак артрозу, виникненні перших симптомів цього захворювання, можна вжити заходів для зупинки або уповільнення розвитку патологічного процесу.