З 1 липня 2020 року договір оренди майна державної форми власності продовжується за результатами проведених електронного аукціону.
У чинного орендаря є переважне право продовжити договір оренди в процесі торгів, якщо він є учасником такого аукціони та ним була зроблена закрита цінова пропозиція, у розмірі не менш ніж стартова ціна орендної плати (згідно з пунктом 149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, який затверджує постанова Кабінету Міністрів від 03.06.2020 року № 483).
Є декілька варіантів реалізації переважного права чинного орендаря:
1. Чинним орендарем надається згода заплатити за оренду у розмірі цінової пропозиції учасника, який запропонував найбільшу ціну за лот. Так орендар здобуде перемогу в аукціоні.
2. Чинним орендарем надається попередня згода сплатити за оренду у розмірі цінової пропозиції учасника, що запропонував другу за величиною ціну. У такому разі чинний орендар здобуде перемогу лише того, як учасник з найвищою ціновою пропозицією буде дискваліфікований (наприклад, через непідписаний договір торгів, оренди тощо). Для чинного орендаря це ризик, бо немає ніяких гарантій на перемогу, але у разі дискваліфікації переможця переважне право все ж зберігається.
Пункт 149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна передбачує надання такої згоди через спеціальний етап торгів — потрібно натиснути відповідну кнопку в електронній торговій системі (далі — ЕТС).
До того, як така технічна можливість з’явиться в ЕТС, потрібно подати заяву про надання попередньої згоди у формі, визначеній Фондом державного майна (абзац 5 підпункту 6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 р. № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна»).
Враховуючи те, що зараз такої технічної можливості в ЕТС немає, чинний орендар, який бажає, щоб його переважне право було реалізовано, має упродовж 3 робочих днів на наступний день після того, як ЕТС сформує протокол, подати заяву оператору електронного майданчика, через якого орендар подавав цінову пропозицію, та у визначений термін підписати протокол про результати електронних торгів. Доречно буде подати таку заяву орендодавцеві й додати копію підписаного протоколу.
Далі орендодавець затвердить та оприлюднить протокол, а чинний орендар-переможець укладе угоду з орендодавцем про продовження договору оренди.
Для кращого розуміння як реалізується переважне право у приклад наведемо таку ситуацію: ПАТ «Одесавинпром», яке є виробником виноградного вина, протягом тривалого часу орендувало єдиний майновий комплекс підприємства державної форми власності «Одесавинпром», яке розташовується в Одесі, а не так давно товариство ставало учасником торгів на продовження договору оренди. Результат торгів — пропонування іншим учасником вищої ціни. Ці торги були публічними, як і всі інші, тож за їх перебігом мали можливість спостерігати всі охочі, а результати торгів були опубліковані на сайті адміністратора онлайн-аукціону — ДП «Прозорро.Продажі».
У чинного орендаря було переважне право, що передбачається законодавством, у визначений термін дати згоду на сплату оренди у розмірі найвищої цінової пропозиції, що орендар і зробив надалі. Але це спричинило публікацію неправдивої інформації. В призначений для проведення торгів день з’являлися публікації, в яких зазначалося, що право на оренду майна здобула інша компанія, що вино, яке виготовляли на цьому підприємстві або не будуть виготовляти, або будуть робити це в іншому місці. Тому довелося пояснювати, що це неправдива інформація, оскільки переможець не буде визначений, поки не сплине час, упродовж якого чинний орендар може реалізувати своє переважне право.
Можемо зробити висновок, що маючи переважне право на продовження договору оренди, чинний орендар має деяку перевагу в електронних торгах. Дещо незавершене в технічній стороні проведення торгів ще є, але це точно не завадить чинному орендарю реалізувати своє переважне право.
Більш детально про оренду державного та комунального майна, порядок участі в аукціоні читайте в нашій статті «Передача державного та комунального майна в оренду через онлайн аукціони Прозорро.Продажі».
Переглянути - Всі пропозиції по оренді можна на платформі E-ZAKUPIVLI. Дана платформа об’єднує всі актуальні аукціони системи Прозорро.Проджі та СЕТАМ. Фахівці компанії проконсультують та за необхідності допоможуть прийняти участь в аукціоні.