Правильно реалізоване освітлення – важлива частина процесу навчання, тому що люди, а особливо діти, 80% інформації отримують через зоровий канал. Найкраще пішення – це природне освітлення, але практично неможливо забезпечити необхідний рівень денного світла протягом усього навчального дня. Нестача природного світла обов'язково компенсується загальним освітленням, яке має бути комфортним для дітей та вчителів, а також відповідати нормам та правилам проєктування. В останні роки для освітлення шкіл та вищих навчальних закладів великої популярності набули світлодіодні світильники.
Вимоги до світильників:
1. Габаритна яскравість світильників має перевищувати 5000 кд/м2. У зв'язку з тим, що габаритна яскравість відкритих світлодіодів є надзвичайно високою, використовувати світильник з відкритими світлодіодами для загального освітлення приміщень не можна. Освітлювальні прилади повинні мати у своєму складі ефективні розсіювачі, що знижують габаритну яскравість до вказаних вище значень. Вказаний параметр вимірюється спеціальним приладом.
2. Для обмеження сліпучої дії світлодіодних ламп умовний захисний кут світильників повинен бути не менше 90°.
3. Допустима нерівномірність яскравості вихідного отвору світильників Lmax:Lmin повинна бути трохи більше 5:1. Може бути оцінена після вимірювань приладом, як відношення максимально виміряної яскравості до мінімальної.
4. Коригована колірна температура світлодіодів білого світла не повинна перевищувати 4000K. Оцінити колірну температуру світлодіодного джерела можна за маркуванням на цоколі або пакуванні лампи.
5. Не рекомендується використовувати в освітлювальних установках світлодіоди потужністю понад 0,3 Вт. Потужність змонтованих світлодіодів вказується в маркуванні лампи, розташованої на цоколі або пакуванні.
При реалізації освітлення для навчальних закладів велике значення має комфорт, якість світла та рівень освітлення. Світильники не повинні осліплювати дітей, не залишати відблисків на партах, дошках чи екранах моніторів у комп'ютерних класах.
Світлодіодні світильники для навчальних класів мають бути надійними та безпечними, тому що діти активно проводять свій час на перерві та може статися нештатна ситуація. Вихід з ладу світильника в класі призведе до зміни рівномірності освітлення та погіршення світлового середовища. Масовий вихід із ладу світильників може стати додатковим фінансовим навантаженням на навчальний заклад і згубно позначиться на здоров'ї учнів.
Одним із важливих моментів – це освітлення шкільної дошки. Рівень вертикальної освітленості повинен бути нижче рівня освітленості парт, щоб в учнів не було різкої зміни у зоровій адаптації.
Урізноманітнити світлове середовище в навчальному класі можна шляхом використання світильників нестандартних розмірів або незвичайного розміщення класичних приладів. Також у класах рекомендують застосовувати інтелектуальну систему управління освітленням, яка враховує природне світло з вікон та димує світловий потік від приладів, залежно від розташування у класі.