З настанням холодів все частіше починаються розмови про імунітет та шляхи його зміцнення. Хтось сподівається на те, що цього сезону його “пронесе”, хтось вживає часник з імбиром, а хтось покладає надію на аптечні препарати. Посилаючись на портал ТСН, ми розповімо про імуномодулятори та про те, кому вони потрібні.
Імуномодулятори — це велика група синтетичних та природних препаратів, які мають безпосередній або опосередкований вплив на імунну систему. Так, такі препарати дійсно існують, хоча далеко не всі з них мають доказову базу. Про це — нижче.
Що таке імуномодулятори?
Як вже було сказано вище, імуномодулятори — це велика група препаратів та засобів різного походження, що впливають на роботу імунної системи. Існує два види імуномодуляторів:
-
імуностимулятори — засоби та препарати, які стимулюють роботу імунної системи прямо чи опосередковано. Сюди відносяться як лікарські засоби, так й вітаміни з мінералами та БАДи. Бо всі вони так чи інакше впливають на імунітет.
-
Імуносупресори — специфічні препарати, що пригнічують загальний або місцевий імунітет. Використовуються у багатьох випадках, серед найвідоміших з яких — трансплантація органів та лікування алергії.
Використання будь-якого імуномодулятора має відбуватися лише після консультації з імунологом та під його контролем.
Які імуностимулятори потрібні для захисту від застуди?
Грип та застуда — інфекційні захворювання. Шлях зараження ними — через дихальну систему. Тож якщо місцевий імунітет слизових оболонок міцний, то інфікування не відбудеться. Щоб не захворіти на застуду чи грип, треба дбати про здоров’я не лише у холодну пору, а цілий рік.
Та саме з настанням холодів починається масована реклама імуномодуляторів, що обіцяють абсолютний захист від ГРВІ. Саме в цей час також активізуються “народні цілителі”, що радять вживати суміші з лимона, імбиру та часнику.
На жаль, більшість аптечних та народних засобів мало- або взагалі неефективні, а в деяких випадках навіть можуть завдати шкоди здоров’ю. Виключення становлять лише бактеріальні лізати.
Що таке бактеріальні лізати та які вони бувають?
Інша назва бактеріальних лізатів — мукозальні вакцини. Це особливі препарати, які посилюють місцевий імунітет слизових оболонок. Існує два способи виготовлення лізатів:
-
механічний;
-
хімічний.
При хімічному лізисі бактерії-збудники поміщають в лужне середовище. Під дією лужного середовища відбувається не лише інактивація бактерії, але й денатурація її білків та порушення структури клітин. При механічному лізисі бактерії інактивуються ультразвуковими коливаннями. Це дозволяє отримувати більш імуногенний препарат з вищою ефективністю.
Потрапляючи на слизову оболонку, лізат активує роботу імунної системи, яка починає виробляти антигени. По суті, лізат діє як звичайна вакцина, тільки на відміну від неї, випускається у формі пігулок.
Як та кому слід приймати лізати?
Навіть попри високу ефективність лізатів, приймати їх слід до початку епідемії ГРВІ. Повний профілактичний курс складає три цикли по 10 днів з перервами у 20 днів між кожним циклом. Цей курс забезпечує міцний місцевий імунітет протягом усього року.
Лізати зазвичай призначають:
-
дітям, що відвідують дитсадок;
-
школярам;
-
дорослим, що працюють у колективі, спілкуються з великою кількістю людей або користуються громадським транспортом;
-
людям похилого віку, для яких ускладнення від ГРВІ становлять небезпеку.
Та навіть правильний прийом лізатів не означає, що можна не піклуватися про своє здоров’я. Збалансоване харчування, помірна фізична активність та дотримання правил гігієни й досі залишаються більш ефективними та дешевшими засобами захисту від ГРВІ. А бактеріальні лізати допоможуть пережити сезон грипу та застуди без втрат.
Будьте здорові!