Вже кілька років суші б'є в нашій країні всі рекорди популярності. Цей японський делікатес, який пропонує доставка суші Біла Церква, приваблює все більше шанувальників. Де ховається феномен цього делікатесу?
Здоров'я насамперед
Без сумніву, японська кухня відноситься до однієї з найздоровіших у світі. Суші — це її яскравий приклад. Головний компонент суші, тобто риба — це джерело білка, в той час, як морські водорості, в які закручується морепродукт, постачають значну дозу в наш організм заліза та вітамінів. Мало того, суші — це страва з низьким вмістом холестерину, це призводить до того, що для багатьох суші стають ще більш ласим шматочком.
Підходить на всі випадки життя
Суші — це страва настільки нейтральна, що відмінно підійде, як на обід, так і вечерю несподіваним гостям. Може бути використане як обід на роботі, а також як афродизіак для романтичної вечері. Завдяки багатій гамі добавок, суші можуть насолоджуватися не тільки м'ясоїди, а й вегетаріанці. Куштування суші — це свого роду церемонія, яка дозволяє нам на деякий час розчинитися в японських смаках.
Смачні та красиві
Всім відомо, що ми їмо не лише ротом, а й очима. Майстри суші, це справжні кулінарні художники. Вони постійно змагаються в композиціях суші, які не тільки прекрасні на смак, а й тішать око. Не дивно, що багато хто з нас не в змозі встояти перед їхніми чарами. Ми любимо суші насамперед за унікальний смак, чудовий зовнішній вигляд, харчову цінність та кулінарну гнучкість.
Як правильно їсти суші?
Ви вже знаєте, що суші їдять паличками. Але це не кінець. Ось ви замовили доставку їжі в Білій Церкві та до вас приїхали також соєвий соус, паста з хрону васабі та маринований імбир, а в ресторані можуть подавати також теплий, вологий рушник. Пам'ятайте, що:
- Рушник використовується для витирання рук, і ви використовуєте його тільки перед початком приймання їжі.
- Необхідно налити невелику кількість соєвого соусу у власну чашку — якщо він закінчиться, то ви завжди можете його додати.
- Соєвий соус не змішують з пастою васабі, створена суміш може виявитися занадто гострою.
- Суші не повинні танути у соєвому соусі, потрібно лише м'яко їх мокнути, завжди з боку риби, а не рису — суші отримають шостий смак, і не втратять балансу ароматів.
- Імбир не кладете на суші, а вживаєте між послідовними шматками — для очищення смакових рецепторів.
- Завжди кладіть у рот весь шматок суші одночасно — неприпустимо відкушування половинки сашімі. Якщо ви не можете жувати весь шматок відразу, нехай частина залишається в руках (паличках), і потрапить в рот так швидко, як це можливо.
А що із напоями? З суші добре поєднується, зокрема, пиво, біле вино чи вишукане шампанське.