Будівельний ринок України змінився з настанням повномасштабної війни росії. Виросла вартість деяких позицій. У цій статті ми поговоримо про три категорії товарів — фальцеву покрівлю, профнастил та металочерепицю. Всі вони виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. З постачанням в Україну цього матеріалу в 2022 році виникли проблеми. Ми поговоримо, які наслідки це мало для ринку.
Рулонна сталь — основний матеріал для виготовлення фальцевої покрівлі. На початку 2022 року українські заводи-виробники цієї покрівлі очікували на постачання нових бухт металу. Минулорічні запаси рулонної сталі були практично нульовими. Це нормальна ситуація, бо фальцева покрівля — сезонний матеріал. Її активно використовують влітку-восени, коли будівельні роботи на піку, і майже не купують в холодний період року, бо тоді ніхто не будує покрівлі.
Але через російську збройну агресію кораблі, що пливли до українських портів з бухтами металу, не дісталися до пунктів призначення. Існувала загроза обстрілу Одеси та інших мирних міст України. На ринку виник дефіцит рулонної сталі. Кораблі з бухтами металу попрямували до Туреччини. Там на перевалочному пункті метал перевантажили на автотранспорт і повезли в Україну суходолом.
Що це дало в результаті? Подорожчала доставка — раз. Морське транспортування було напрацьоване роками і дешевше. А доставка автомобілями дорожча. До того ж в Україні виросла ціна на пальне. Всі ці фактори призвели до того, що ціна на фальцеву покрівлю виросла на 34% порівняно з минулим роком.
Ціна на профнастил подорожчала +37%
Подорожчання стосується й профнастилу, бо він теж покрівельний матеріал з рулонної сталі. Тому причини підвищення його вартості на 100% співпадають з тими ж чинниками, що стосуються фальцевої покрівлі. Причина подорожчання профнастилу криється ще й у тому, що на ціну впливає курс валют. Долар і євро продовжують підніматися стосовно гривні. Якщо така тенденція продовжиться і гривня буде падати на міжнародному ринку, то вартість профнастилу зросте ще більше.
Варто додати, що з українського ринку зникла товстолистова сталь товщиною 1,0 чи 1,2 мм. З неї виготовляється профнастил марки Т-92 чи ПК-75. Раніше, до російського вторгнення, її робив ММК ім. Ілліча. Зараз завод, як і місто Маріуполь, розбомблений рашистами. А замінник з Європи коштує двічі дорожче. Тому ціна на профнастил піднялася на 37% порівняно з довоєнними часами.
Металочерепиця теж зросла в ціні на 34%
Ситуація з подорожчанням на 100% співпадає з металочерепицею. Вона виготовляється з рулонної сталі. Причому 60% виробленої готової продукції припадає на сировину з азійських країн — Індії, Південної Кореї та Китаю. Це одні з найбільших постачальників рулонної сталі в Україну. А з доставкою виникли проблеми через її подорожчання у зв’язку з порушеною логістикою. До того ж в Україні зросла вартість пального і спостерігається ріст курсу долара та євро відносно гривні. Тому ціна на металочерепицю піднялася на 34% порівняно з показниками минулого року. А якщо порівняти цифри у процентному відношенні з доковідними місяцями 2020 року, то виявиться, що ціна на металочерепицю злетіла втричі. Причому на початку війни попит на цей покрівельний матеріал упав утричі.
Які прогнози відносно подальшої ситуації з цінами на покрівельні матеріали? Скажемо так: все залежить від курсу іноземних валют. Якщо євро і долар продовжать підніматися, то ціна на металочерепицю, профнастил чи фальцеву покрівлю підвищиться. Коли курс іноземних валют стабілізується, будівельний ринок устаткується теж.