Зуб, крім емалі та дентину, має внутрішній простір – пульпарну камеру, що сполучається з тоненькими порожнинами, що проходять по всій довжині коріння зубів – кореневими каналами. Різні зубні групи мають різну кількість коренів, відповідно, і каналів. У фронтальної групи 1 канал, у бічних – від 2 до 4.
Кореневі канали зубів – це вузькі, звивисті тонкі трубочки. Вхід у них розташовується у верхівці зубного кореня, його називають апікальним отвором. Крізь нього через кожен кореневий канал проходить судинно-нервова тканина, що відповідає за кровопостачання та іннервацію зуба.
Показання до лікування зубних каналів
У випадках, коли є необхідність вилікувати або врятувати зуб, який інакше довелося б видалити, проводиться лікування каналів зуба. Основні показання:
- глибокий карієс, коли вражена пульпа;
- запалення кореня зуба та навколишніх тканин;
- інфекція або абсцес, що поширилися на корінь зуба;
- механічна травма, при якій пульпа може бути пошкоджена, навіть якщо зовнішніх пошкоджень не видно;
- підготовка до протезування;
- зуб із повноцінною герметизацією пломби в порожнині, але з наявністю симптомів, зокрема, сильних болів.
У деяких випадках симптоматика відсутня. Розвиток некрозу пульпи виявляється лише під час огляду. Правильне лікування зубних каналів передбачає вибір терапевтичної схеми, яка успішно розв’язує проблему.
Основні етапи ендодонтичного лікування
Ендодонтичне лікування – складний процес, який зазвичай вимагає кваліфікованої участі стоматолога-ендодонтиста. Він складається з таких етапів:
- діагностика: рентгенівські знімки для визначення форми каналів і виявлення прихованих проблем;
- місцева анестезія для забезпечення комфорту пацієнта;
- підготовка доступу. Стоматолог видаляє каріозну тканину та відкриває доступ до кореневих каналів;
- очищення від інфікованих тканин і бактерій;
- розширення та формування каналів для підготовки до заповнення;
- ретельна дезінфекція для видалення залишкових бактерій;
- заповнення спеціальними матеріалами.
На завершення, зуб відновлюється пломбувальним матеріалом або коронкою. Важливо слідувати інструкціям лікаря щодо гігієни ротової порожнини і уникати жування на стороні лікованого зуба, поки він не заживе повністю.
Процес може відрізнятися в залежності від конкретного випадку та стану зуба.
Передовий спосіб обробки кореневих каналів – застосування дентального мікроскопа. Потужна оптика дозволяє збільшити огляд у 32 рази, враховуючи, що діаметр каналу зазвичай не більше 1 мм якісно обробити його без допомоги оптики просто неможливо.
Переваги лікування зуба під мікроскопом:
- ендодонтист детально бачить гирла каналів, особливості їх будови, кожне відгалуження, глибину та напрямок. Це особливо важливо, якщо зубний канал має складну, звивисту форму;
- мікроскоп дає можливість видалити лише уражені та мертві тканини, не травмуючи здорові.
Завдяки прицільному впливу на тканини забезпечується найкращий результат втручання, що виключає ймовірність перфорацій, а також інших проблем та ускладнень.