Перші дні з новонародженим – це неповторний та незабутній період у житті батьків. Це час, коли потрібно зосередитися на створенні затишного та безпечного середовища для малюка, налагодити процеси годування та догляду, а також забезпечити собі якісний відпочинок для відновлення сил і натхнення. Організація цих перших днів має величезне значення для створення позитивного старту у житті дитини.

Як підготуватися до зустрічі новонародженого

Щоб забезпечити собі комфортне перебування в пологовому, а в процесі народження малюка не відволікатися на пошук необхідних речей, складіть прозорі сумки в пологовий відповідно до списку, який надав лікар. Вдома слід ретельно підготувати кімнату. Всі необхідні речі повинні бути у вільному доступі, щоб не витрачати час на їхній пошук. Купіть заздалегідь необхідні речі на перші місяці життя. Якщо плануєте придбати одяг і взуття на рік вперед, то варто поцікавитись, як купити взуття дитині через інтернет і вгадати з розміром.

Одразу розділіть одяг для дня і одяг для сну. Враховуйте, що вам доведеться його змінювати кілька разів на добу. Ознайомтесь із порадами і рекомендаціями, як обрати одяг для сну малюка. Виділіть окреме місце для речей дитини, засобів догляду, підгузків, медикаментів.

Очистіть і приберіть кімнату, розмістіть дитяче ліжечко у безпечному місці. В ньому не повинно бути нічого зайвого: подушок, бортиків, ковдр, балдахінів. Важливо мати пеленальний стіл чи дошку. На поличках чи столі виокреміть місце для зберігання термометрів, ватних дисків, олійок, кремів, ножиць та інших предметів догляду за дитиною. Забезпечте кріплення меблів до стін та приберіть гострі кути, встановіть захисні кришки на розетках, покладіть антислизькі килимки у ванній.

Один з ключових аспектів підготовки до приходу дитини – це забезпечення медичної підтримки та необхідних медичних засобів. Зазвичай, педіатри знають про появу малюка і відвідують породілю з певною періодичністю. Обговоріть одразу графік щеплень, запишіть контакти, щоб мати можливість швидко звернутися за консультацією у випадку потреби.

Як організувати режим дня новонародженого

Годування дитини може бути за потребою, чи за графіком. Останній варіант зручніший для батьків, але потребую більше часу і терпіння для налагодження режиму. Рекомендують годувати маля кожні 2–3 години, якщо це грудне вигодовування. Щодо режиму на штучному вигодовуванні краще порадитись з педіатром. Зазвичай, це 3–4 години. З часом дитина їстиме рідше, але більше. Важливо слідкувати за здоров'ям та затишком під час годування та забезпечувати правильне прикладання до грудей або використання пляшки для штучного годування. Багатьом жінкам стає у нагоді спеціальна подушка для годування, яка знімає навантаження зі спини, забезпечує правильні пози і комфорт для дитини. Годування вночі теж може відбуватися кожні 2–3 години, але якщо дитина прокидається лише раз або спить всю ніч, то не варто її будити для перекусу.

Новонароджені діти потребують багато часу для сну, тому важливо створити сприятливі умови для цього. Забезпечте приємну температуру та відповідну вентиляцію в кімнаті, де буде спати дитина. Використовуйте м'які та безпечні матраци, подушки та ковдри. Придбайте зволожувач повітря та підтримуйте вологість на 60–70%. Намагайтеся встановити регулярний режим сну для дитини. При цьому важливо дотримуватися однакового часу для пробудження, щоб допомогти малюкові розпізнати ритм дня та ночі.

Підтримка батьківського здоров'я та благополуччя

Період після пологів – це час, коли жінка потребує особливої уваги до свого фізичного та емоційного стану. Надавайте собі можливість відпочити та відновитися після пологів. Забезпечте собі достатню кількість спокійного часу для відновлення сил. Дотримуйтеся збалансованого харчування, яке забезпечить вам необхідні поживні речовини для відновлення організму після пологів. Виконуйте легкі фізичні вправи, які допоможуть відновити тонус м'язів та підвищити енергію.

В перші місяці після пологів ви можете мати депресію, не відчувати радості, любові до малюка. Це нормально. Обговорюйте свої почуття та досвід з партнером, родичами або друзями. Відкрита комунікація допомагає зменшити стрес і покращує самопочуття. Не соромтеся звертатися за підтримкою до фахівців, якщо ви відчуваєте важкі емоційні переживання. Зменшити втому допоможе час для себе. Обговоріть з партнером чи родичами можливість залишити на них дитину на кілька годин, щоб мати змогу виспатися, прогулятися, сходити в кафе, відпочити. Це збереже ваше емоційне благополуччя та відновить енергію.