Роман Терещенко Транс Трейд

За словами експерта-економіста Терещенка Романа Вікторовича Транс Трейд, завдяки своїм родючим землям Україну називають "житницею Європи". Україна – один із провідних світових експортерів сільськогосподарської продукції, зокрема зернових культур. Вона займає лідируючі позиції в експорті пшениці, кукурудзи, ячменю та соняшнику. До початку війни половина українських зернових вирушала до споживачів через Чорне море. Але зараз цей маршрут фактично заблокований. У зв'язку із цим експерт рекомендує розвиток альтернативних шляхів для експорту.

Україна – провідний експортер Європи: цікаві факти від Романа Терещенка Транс Трейд

  1. Зернові культури. Україна є одним із найбільших експортерів зерна у світі. У 2023/24 маркетинговому році країна експортувала майже 34,5 млн. тонн зернових та зернобобових культур. Якщо говорити про довоєнні обсяги, то вони сягали 50 млн тонн.

  2. Соняшникова олія. Україна посідає перше місце у світі з експорту олії, забезпечуючи понад 50% світового ринку. Це важливий продукт для багатьох країн Європи та Азії.

  3. Агропромисловий комплекс. Роман Терещенко зазначає, що сектор сільського господарства та агропромислового комплексу є основним двигуном економіки України, забезпечуючи значну частку ВВП та зайнятості населення.

  4. Експортні ринки. Як каже експерт-економіст, основними ринками для української сільгосппродукції є країни ЄС та Північної Африки, а також Китай та Індія.

На думку Терещенка Романа Вікторовича, ці факти тільки підтверджують важливість України як великого експортера на світовій арені, особливо в агропромисловому секторі. Саме тому у воєнний час міжнародні партнери намагаються їй допомогти знайти вихід для відкриття експортних коридорів.

Роман Терещенко Транс Трейд: Україна планує збільшити експорт зерна альтернативними маршрутами

За даними Мінагрополітики та продовольства України, за останній рік країна експортувала морським транспортом 32 млн. тонн зерна та нафти. Додатково ще 33 млн тонн було відправлено альтернативними маршрутами.

Терещенко Роман Вікторович, аналізуючи ситуацію, звертає увагу на те, що маршрут через річку Дунай виявився найпродуктивнішим. Цим шляхом вдалося перевезти близько 20 млн тонн зерна. Крім того, залізничним транспортом було доставлено близько 10 млн. тонн зерна, а автомобільними шляхами – близько 3 млн. тонн.

В Україні вже зараз розглядають можливість використання альтернативних експортних маршрутів з метою досягнення загального обсягу перевезень понад 40 млн. тонн. Відомо, що аграрії вже вкладають кошти у розвиток інфраструктури річкових портів. Окрім цього, ведуться переговори з партнерами стосовно спрощення перевірок українського зерна на кордонах, що дозволить прискорити його сухопутний транзит до європейських портів.

Роман Терещенко Транс Трейд: Україна вирішує питання експорту через Дунай

За даними економіста, у 2024 році Україна очікує на врожай зерна понад 50 млн тонн. При цьому на складах знаходиться ще близько 9 млн тонн. За словами Романа Терещенка, для здійснення експорту цієї продукції українські виробники здебільшого покладаються на Дунайські порти - Ізмаїл та Рені:

– Великі судна не можуть бути повністю завантажені у дунайських портах. Їм доведеться вирушати до Чорного моря, де глибина дозволяє завантажити більше зерна. З цією метою суд має пройти через канали, які не призначені для великовантажів. Наскільки мені відомо, з огляду на такі обставини, українська сторона вже розробила проект «якірних стоянок», щоб забезпечити безпечне транспортування зерна через Дунай.

Європейські та українські рейки: бар'єр для транспорту зерна – Роман Терещенко

В Україні та країнах ЄС залізничні колії мають різну ширину: 1520 мм в Україні проти 1435 мм у Європі, повідомляє експерт-економіст. Терещенко Роман Вікторович вважає, що це суттєва перешкода для пересування наземного транспорту.

В українському Міністерстві інфраструктури пропонують збудувати в країні мережу з європейською колією. У перспективі вона має поєднати найбільші міста та нові промислові, економічні центри з країнами ЄС.

Однак це лише частина проблем. Роман Терещенко Транс Трейд пояснює, що кожна європейська країна має свої залізничні правила:

- Наприклад, якщо в українському складі може бути 45 товарних вагонів, то в Європі лише 25. Це означає, що при перетині кордону доводиться залишати половину вагонів, що призводить до значних затримок.

Проаналізувавши ситуацію, експерт припускає: якщо українські сільгоспвиробники будуть впевнені у можливості експорту зерна, вони не скорочуватимуть посівних площ. "За таких умов український аграрний сектор продуктивно розвиватиметься, навіть у такий складний для країни період", - висловлює свою позицію Роман Терещенко.