Страви азіатського походження стали звичною частиною європейського раціону. Яскраві та оригінальні, з незвичайним смаковим поєднанням частування приносять не лише гастрономічне задоволення, а й користь для організму. Дбати про здорове харчування дозволяє замовлення їжі додому з ресторанів японської кухні.
Особливості страв країн Азії
Суворі вимоги до їжі, економія природних ресурсів, турбота про екологію та географічне розташування вплинули на принципи приготування їжі. Для країн Сходу пріоритетними є:
- швидкість готування – дрібно нарубані інгредієнти, використання вок для швидкості термообробки;
- збереження корисних речовин у продуктах – мінімальне обсмажування або варіння, підбір продуктів, багатих на мінерали, вітаміни та мікроелементи;
- використання свіжих продуктів – максимальне додавання овочів, риби та морепродуктів без обробки.
- помірна кількість їжі – порційність та строга частота прийому їжі допомагають уберегтися від зайвої ваги та проблем зі здоров'ям.
Пріоритетними для жителів Японії, Кореї, Китаю, Індії, Індонезії є овочі, морепродукти, прісноводна та морська риба.
Рис, як основа страв Азії
В основу більшості частування входить рис, який став культурною спадщиною кулінарії Японії та Китаю. За рахунок різноманітних поєднань інгредієнтів із рисом народжені такі класичні шедеври, як сашимі, суші, роли. В широкій багатогранності є азіатська кухня, доставка якої здійснюється рестораном Дай краба.
Рис є легко засвоюваним та низькокалорійним продуктом, головним джерелом складних вуглеводів, клітковини, а також вітаміну Е, вітамінів групи В та фолієвої кислоти. Рис не містить глютен, що робить його незамінним для людей з його нестерпністю. Продукт допомагає підтримувати добову дозу кальцію, заліза, фосфору та магнію.
Спеції – візитна картка азіатської кухні
Нестандартний, унікальний і яскравий смак страв, що закохує в себе, досягається завдяки спеціям. Пряні добавки допомагають надати їжі солоності, гостроти, солодкості чи кислоти. При цьому до солі азіати ставляться дуже обережно, використовують її з опаскою або зовсім не кладуть у страви.
Як основні спеції використовуються:
- чилі;
- карі;
- чорний перець;
- перець сичуаньський;
- імбир;
- коріандр;
- гвоздика;
- кориця;
- часник;
- лайм;
- васабі.
Гострі спеції сприяють травленню та довголіттю.
Соуси, як допоміжна добавка до спецій
Зробити частування виразними та унікальними здатні соуси. Для країн Азії характерним є використання соєвого соусу, який лягає в основу приготування заправок: теріяки, маринаду, горіхового соусу, понзу. Також популярними є рисовий оцет, унагі, японський майонез, спайсі соус, кімчі.
Саме завдяки використанню справжніх японських соусів гості ресторану Дай краба можуть скуштувати найсмачніші суші в Івано-Франківську.