Складно уявити, що час проведений за іграми на ПК чи консолях можна вважати спортом. Однак часи змінюються і сьогодні домашні комп’ютерні ігри вже перетворилися на міжнародні турніри.
Станом на 2020 рік ринок кіберспорту оцінювався в 1 мільярд доларів, і спостерігалася тенденція до збільшення цієї суми в майбутньому. Видання cyberbuzz досліджувало, чи можна вважати кіберспорт повноцінним видом спорту.
Змагання з відеоігор
Термін “кіберспорт” відносно новий, зазвичай під ним розуміють змагання з відеоігор, в якому приймають участь умілі гравці. Турніри проводяться як на міжнародних, так і на локальних рівнях. Змагання відбуваються в різноманітних жанрах: RTS, FPS, MOBA чи в спортивних симуляторах.
Від гравців вимагається систематичне інтенсивне тренування, розробка тактик та стратегій. Також їм потрібно вміти взаємодіяти в команді та звертати увагу на свої помилки.
Чому кіберспорт можна вважати спортом
Більшість з нас вважають, що спорт - це діяльність пов’язана з інтенсивними фізичними навантаженнями. Однак є такі спортивні дисципліни, в яких цей аспект не є основним. Наприклад, стрільба чи шахи.
Як і в шахах, у кіберспорті важливо мати стратегію, концентруватися на супернику та швидко реагувати на зміни на ігровому полі.
До того ж кіберспортсменам потрібно підтримувати своє здоров’я та фізичний стан на високому рівні, адже ігрові сесії можуть тривати більше 10 годин. На додачу до цього потрібно розвивати моторику, щоб швидко реагувати на зміни в геймплеї.
Іншим аспектом є командна робота. Кіберспортсмени, так само як і гравці футболу чи баскетболу, повинні розробляти стратегії та діяти відповідно до заданих заздалегідь ролей, щоб успішно їх реалізувати.
Також на те, що кіберспорт є спортивною дисципліною, вказує його глобальна популярність та професійний підхід. Міжнародні змагання збирають багатомільйонну аудиторію шанувальників, а найбільш популярні гравці мають свої фан-клуби. Сьогодні проводяться різноманітні чемпіонати, ліги, створюються нові організації, а призові фонди часто досягають мільйонів доларів призових. Успішні команди мають свої тренувальні бази, тренерів та навіть психологів.
Чому кіберспорт не є спортом
Загалом противником ідеї, що кіберспорт - це повноцінна спортивна дисципліна, є люди, які керуються стереотипом, що комп’ютерні ігри це розваги для дітей чи спосіб втекти від реальності. Також цю діяльність вважають не спортивною через відсутність фізичної взаємодії. Це більше інтелектуальне змагання, хоча гравці повинні підтримувати певний рівень фізичної активності.
Крім цього кіберспорт залежить від технологій. Якщо не працюватиме Інтернет чи раптово вимкнеться електроенергія провести ігровий сеанс не вдасться.
Також противники цієї думки вважають, що популяризація кіберспорту матиме великий вплив на молодь. Підлітки більше часу проводитимуть за ПК, а це може мати шкідливий вплив на здоров’я.
Прийняття
Попри критику суспільства, багато спортивних організацій визнають кіберспорт спортивною дисципліною. Так, в 2021 році Міжнародний олімпійський комітет запустив серію віртуальних змагань, які назвав Олімпійськими віртуальними серіями.
Включення кіберспорту до програми Олімпійських ігор, красномовно говорить про те, що це повноцінна спортивна дисципліна. До того ж такі країни, як Південна Корея, Китай та США давно визнали змагання з відеоігор видом спорту. Такі технологічні та бізнес гіганти, як Intel, Red Bull, Coca-Cola, Samsung, приймають активну спонсорську участь в розвитку кіберспорту. Вони вважають, що це перспективна платформа для просування продуктів та послуг.