Партнерський матеріал
17:00, 11 березня
Як в Україні відбувається медична евакуація за кордон
Партнерський матеріал
У межах Програми медичної евакуації українців за кордон понад 4 000 пацієнтів з України лікуються в інших країнах через травми війни. ШоТам розповідає, як відбувається цей процес, та про перелік пріоритетних постраждалих, яких евакуюють за кордон.
Алгоритм медичної евакуації за кордон
Аби українці могли лікуватися за кордоном, Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) подає запит на евакуацію й отримує на нього пропозиції від лікарень країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Далі координатори МОЗ погоджують етапи й маршрути безпечного медичного транспортування.
Пацієнтів з медзакладів України перевозять до медичного евакохабу в Польщі. Це роблять транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків з європейських країн, які законтрактовані ВООЗ.
Повний алгоритм медичної евакуації за кордон можна знайти за посиланням.
Згідно з інформацією МОЗ, протягом 2023 року до закордонних медичних закладів у 30 країнах світу евакуювали 1815 пацієнтів з України. Евакуаційний літак щотижня здійснює рейси з польського міста Жешув. Найчастіше українці лікуються в Німеччині, Норвегії та Польщі. Після початку повномасштабної війни загалом евакуювали понад 4000 пацієнтів.
Медична евакуація та транспортування громадян відбувається безоплатно. Усі витрати за лікування беруть на себе уряди країн-партнерок, які приймають пацієнтів.
Медична евакуація постраждалого літаком. Фото: сайт МОЗ
Як потрапити на лікування за кордон у межах медичної евакуації
Згідно із наказом МОЗ №574, сімейний чи лікуючий лікар стаціонару ухвалює рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон. Існує декілька маршрутів медичної евакуації на лікування до клінік Європи, зокрема:
- через обласний Департамент охорони здоров’я. Знайти контакти департаменту у своєму регіоні можна за посиланням;
- через заявку на сайті МОЗ. Подати попередню заявку на Програму медичної евакуації важкохворі українці або ж ті, хто отримав травми внаслідок війни, можуть у розділі «Громадянам».
Хто має право на першочергову медичну евакуацію
- Дорослі та діти з травмами, отриманими внаслідок війни;
- діти з рідкісними (орфанними) захворюваннями;
- діти з онкологічними захворюваннями;
- дорослі з новоутвореннями, які потребують високоспеціалізованої медичної допомоги;
- дорослі та діти, які потребують комбустіологічної допомоги (в разі травм, які виникли внаслідок опіків).
Джерело: сайт МОЗ
Як відбувається лікування за кордоном
У країні ЄС громадянам України необхідно:
- зареєструватися в міграційній службі (оформити документ, який засвідчує отримання статусу тимчасового захисту чи візи);
- стати на облік у соціальній службі;
- оформити медичне страхування (коштом якого й буде фінансуватися лікування).
«Оформити документи запропонують лише після того, як стан постраждалого стабілізують. Також є випадки, коли оформлення цих документів не є обов’язковим, тоді приймаюча сторона знаходить інші джерела фінансування, наприклад, місцеві бюджети, благодійні фонди тощо», – уточнюють в МОЗ.
Допомогти з оформленням документів може соціальний працівник у лікарні або соціальний працівник, що призначений адміністрацією міста.
Тривалість лікування та реабілітації є індивідуальною та залежить від стану здоровʼя, динаміки відновлення, прогресу лікування тощо.
Читайте також:Протезування в Україні: як це відбувається та чи все покриває держава
У статті використані матеріали з сайту МОЗ.
Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Monatik, Jamala і не тільки: оголошено лайн-ап різдвяного концерту церемонії Yuna 2024
Новини компаній
09:00
Вчора
20:45
21 листопада
Оголошення
16:24, 12 листопада
16:24, 12 листопада
21:32, 21 листопада
16:02, 16 листопада
15:12, 20 листопада
1
live comments feed...