22:24, Вчора
Більшість українців підтримують ідею відновлення ядерного статусу України – опитування
Більшість українців підтримують ідею відновлення ядерного статусу України – опитування
Опитування проводили методом телефонного інтерв'ю
Фото: pixabay.com
Фото: pixabay.com
73% українців, котрі проживають у країні, "у цілому" підтримують теоретичне відновлення Україною свого статусу власника ядерної зброї. Про це свідчать опубліковані 23 грудня результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
Проти статусу України як ядерної держави висловилося 20% опитаних. Решта 7% респондентів не визначилася з відповіддю.
"Якщо ж ми говоримо про втрату підтримки й санкції від Заходу, то прихильне ставлення до відновлення ядерної зброї знижується до 46%, а частка тих, хто не підтримає таку ініціативу, зросте до 44% (і решта 10% мають невизначені погляди)", – зазначили у КМІС.
За гіпотетичного варіанта, що Україна має досить ресурсів протриматися до моменту отримання ядерної зброї, 58% висловили готовність погодитися на втрату підтримки Заходу з метою отримання ядерної зброї. Проти цього – 33%.
Згідно з даними КМІС, найбільше симпатиків відновлення ядерного статусу України проживає на заході.
Інфографіка: kiis.com.ua
Соціологічне дослідження проводили в період із 2-го до 17 грудня методом телефонного інтерв'ю на територіях, які контролює уряд України й на яких не відбуваються бойові дії. Опитали 2 тис. респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,9%.
5 грудня 1994 року було підписано Будапештський меморандум, згідно з яким країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не лише ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія порушила умови меморандуму, коли 2014 року незаконно анексувала Крим і розпочала збройну агресію на Донбасі.
Ще до початку повномасштабної агресії РФ у лютому 2022 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі "помножено на нуль". 2024 року він розповідав, що говорив про порушення цього документа з обраним президентом США Дональдом Трампом. Зокрема він сказав, що Будапештський меморандум не працює, тому безпеку країни може гарантувати або членство в НАТО, або ядерна зброя. Президент додав, що Україна обирає НАТО, а не ядерну зброю, і Трамп, за словами Зеленського, його почув.
Після того у ЗМІ почали з'являтися публікації про технічні й наукові можливості України створити ядерну зброю. Зокрема, 13 листопада The Times написала, що Україна може створити ядерну бомбу в разі скорочення військової підтримки від США. Видання посилалося на документ, який нібито підготували аналітики для Міноборони України.
У МЗС у відповідь на це підкреслили, що Україна не володіє, не розробляє й не має наміру створювати ядерну зброю.
Інформує gordonua.com
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:18
19 грудня
14:05
19 грудня
Оголошення
13:09, 18 грудня
87
12:37, 16 грудня
8
20:04, 17 грудня
live comments feed...